Vanille: ciekawość i wytrwałość

Zapach Vanille posiada niezwykle stymulującą moc: pobudza energię i kreatywność, inspiruje do własnych poszukiwań w duchu ciekawości i wytrwałości. Narcyz i kardamon wnoszą do tej kompozycji dodatkowa siłę i zdecydowanie, by poznawać nowe rzeczy. Jaśmin posiada natomiast moc wyzwalania ukrytych pragnień i ukazywania ich w zrozumiały dla nas sposób. Zapach Vanille może być wspaniałym towarzyszem nieoczywistej, wewnętrznej podróży.

Plantacje wanilii w Indiach mogłyby być tematem na niezwykłą historię: ponieważ w tamtejszych warunkach nie występuje specjalny gatunek pszczoły (ewentualnie koliber), który naturalnie zapyla roślinę, proces odbywa się sztucznie, z udziałem człowieka.

Pracownik plantacji małym ostrym kijkiem nakłuwa kwiat tak, by połączyły się jego żeńskie i męskie części… Ponadto kwiat w pełni rozkwita tylko przez jeden dzień i do całego zdarzenia musi dojść między 7 rano a 12 w południe.

Taki sposób na rozmnażanie rośliny odkryto zupełnie przypadkiem w 1800 roku, wcześniej wanilia jako roślina występowała wyłącznie w Meksyku.

Vanille to zapach, w którym przewodnim składnikiem jest właśnie ciepła, tajemnicza wanilia z Indii. Nie jest to absolut ani też olejek eteryczny, ale – jako wyjątek wśród wykorzystywanych przez nas esencji – tinktura – eksponującą wszystkie zapachowe aspekty tego surowca.

Vanilla planifolia